os. Zygmunta Starego 13 C lok. nr 20

Witamy na stronie

Jesteśmy krajem starzejących się ludzi. Przejawia się to w stałym wzroście udziału osób starszych w całej populacji. Powoduje to w społeczeństwie negatywne zmiany wobec osób starszych.

Zmiany te prowadzą do wyłączenia osób starszych z aktywnego życia, a brak codziennej aktywności kształtuje u osób starszych cechy potencjalnych ofiar przemocy i wykluczenia. Charakterystyczną cechą osób starszych jest słabość, a tym samym łatwa dostępność do nich sprawców wabionych atrakcyjnością domniemanego bogactwa, samotnością i bezradnością.

Starzenie się organizmu i starość, któremu towarzyszy pogarszająca się sprawność fizyczna i zaburzenia spowodowane chorobami jest naturalnym procesem organizmu i dotyczy każdego z nas.

Kampania społeczna

Kampania Społeczna
Zauważ. Zareaguj. Bezpieczeństwo Osób Starszych

16 maja 2022 – 31 grudnia 2022

Czym jest przemoc wobec osób starszych?

Przemocą wobec osób starszych jest pojedyncze lub powtarzające się działanie lub brak odpowiedniego działania, powodujące jej krzywdę bądź cierpienie.

Raporty

Według szacunków WHO zjawisko przemocy w krajach rozwiniętych dotyka ok. 10% populacji osób starszych.

Zapraszamy na nasz profil na Facebooku

kliknij

Gdzie szukać pomocy?

BEZPIECZEŃSTWO twoje lub kogoś z otoczenia jest zagrożone?
Zwróć się do służb lub organizacji, które oferują pomoc.

Pod jaki numer dzwonić?

112 – ogólny numer alarmowy. Twoje zgłoszenie zostanie przekierowane do odpowiednich służb ratunkowych (policji, straży pożarnej lub pogotowia ratunkowego)

997 – numer alarmowy policji

"Niebieska Linia"

800 120 002
– konsultanci odpowiedzą na twoje pytania, poradzą co zrobić w twojej sytuacji, powiedzą o miejscach, formach pomocy w twojej najbliższej okolicy

Ośrodek Pomocy Społecznej

Jeśli jesteś świadkiem przemocy w rodzinie albo podejrzewasz, że ktoś jej z twojego otoczenia jej doświadcza – nie wahaj się, powiadom o tym Ośrodek Pomocy Społecznej w gminie.